İç Ekran Kırılması Nedir?

İç Ekran Kırılması Nedir akıllı telefon kullanıcılarının en merak ettikleri soruların başında ”İç ekran kırılması nedir?” ve ”Kullandığım telefonun iç ekranı neden kırılır?” gelir. Merak edilen bu iki soruyu alanında uzman ve tecrübeli teknisyenlerin değerli bilgileri ışığında bu yazımızda sizler için açıkladık.

iç ekran kırılması nedir

İç Ekran Kırılması Nedir?

Akıllı cep telefonları ön cam, dokunmaya duyarlı alan, bir adet iç ekran ve dış panelden meydana gelen, bütünlüklü yapıda cihazlardır. Herhangi bir darbe ya da dıştan gelebilecek bir baskı karşısında ekranı kırılmaya uygundur. Bazen kırılma sadece ön kısımda gerçekleşmez, iç ekranda da eş zamanlı bir başka kırılma gerçekleşebilir.

Cihazınızın ön camında görünürde en küçük bir çatlama izi olmamasına rağmen telefonda görüntü belirmeyebilir, ekranınız çalışmayabilir. Hatta rengi mora dönük lekeler ilginizi çekebilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda akıllı telefonunuz iç ekran kırılması yaşıyor demektir. Çoğunlukla alınan şiddetli bir darbe sonucu ekranın iç yüzeyinde kırılma ya da çatlama şeklinde meydana gelir.

ic_ekran_kirilmasi_nedir

Telefonun İç Ekranının Başlıca Kırılma Nedenleri

Telefonun iç ekran kırılmasının birden fazla ve çeşitli nedenleri olabileceği gibi sıklıkla karşılaşılan başlıca nedenler aşağıda sıralanmıştır:

1- Geç fark edilen batarya şişmesi telefon kasasına ve iç ekrana baskı yaparak iç ekran kırılmasına neden olur.

2- Dışarıdan gelen şiddetli bir darbe, istemsizce telefonunuza uyguladığınız baskı iç ekranı parçalar, iç ekranı kırar.

3- İç ekran kırılmasının en fazla görüldüğü durumlar uzun süreli oyun ve uygulama kullanımlarında telefonun ısınması sonucu ekranda oluşan hassaslık sebebiyledir.

4- Ayrıca sıkça şarjda unutulan ya da gerekmediği halde sürekli şarj edilen telefonlarda aşırı ısınmadan kaynaklı iç ekran kırılmalarına rastlanmıştır.

ic_ekran_kirilmasi_ornek

İç Ekran Kırılmasını Önlemek İçin

iç ekran kırılmasını önlemek için ilk yapmanız gereken şey telefonunuza kırılmaz cam koruyucu taktırmanız ve bütçenizin uygunluğu doğrultusunda  bir telefon kılıfı almanız olacaktır. Bu iki önlem sayesinde telefonunuz darbelerden büyük ölçüde korunmuş olacak ve böylelikle iç ekran kırılması ya da ön cam çatlamasının önüne geçilmiş olacaktır.

Elbette bu iki koruyucu çok etkili ve gerekli olmakla birlikte tek başlarına yeterli olmayacaklardır. Her şeyde olduğu gibi en önemli bir diğer faktör telefon kullanıcılarıdır.

Telefonunuzun çok sık şarj etmemeniz ve şarjda unutmamayı bir alışkanlık haline getirmeniz, orijinal olmayan sahte şarj aletleri kullanmamanız ve aşırı ısındığını fark ettiğiniz telefonunuzun soğumasını beklemeniz iç ekran kırılması yaşama riskinizi azaltacaktır.


Teknik Servisimize Adres ve Ulaşım Bilgileri ?

TEL : 0216 596 0532 TEL-2 : 0850 840 0532 Whatsapp: 0532 245 0532

ADRES: Çamçeşme Mah. Selamet Cad. No:24 Kaynarca/Pendik/İstanbul (Yol tarifi için Tıklayınız.)


Kargo Gönderimi Nasıl Yapılır ?

İstanbul’da yaşamıyor ya da teknik servisimize gelemeyecek durumda iseniz tek taraflı ücretsiz kargo hizmetimizden faydalanabilirsiniz. Yurtiçi Kargo ile Cep Hastanesi arasında kurumsal kargo anlaşması bulunmaktadır.Bu sayede herhangi bir Yurtiçi Kargo şubesine giderek 311748961 numaralı kargo gönderim kodumuzu vermeniz yeterlidir. Kargo gönderiminde 3 (üç) iş günü içerisinde cihazınız sizlere teslim edilmiş olur.

Teknisyen

Apple iPhone ile alakalı merak ettiklerinizi yorumlar kısmından sorabilirsiniz,

İlgili İçerikler

Android Cihazların Kasma Sorunu Çözümü

Android Cihazların Kasma Sorunu Çözümü Hemen hemen herkes şikayet ve sık sık soru-cevap bölümünde telefon kaldırdı, donma veya asılı sorunu,…

6 ay önce

iPhone 7 Pil Değişimi Nasıl Yapılır

iPhone 7 Pil Değişimi Nasıl Yapılır ,iPhone 7 pil ömrü zamanla sona başlayabilir. Telefon ilk günden daha hızlı şarj edilebilir.…

6 ay önce

iPhone Batarya Değişimi Nasıl Yapılır ?

iPhone Batarya Değişimi Nasıl Yapılır ? ,Piyasadaki bütün akıllı telefonların pillerinin belli bir ömrü vardır ve ne yazık ki hiç…

6 ay önce

Telefona Kasko Nasıl Yapılır

Bir telefon kaskının nasıl yapılacağı sorusundan Evvel, bunun hakkında konuşalım. Kaskad, cihazın karşılamadığı arızalar vaziyetinde devreye girer. Bu hatalar kullanıcı…

6 ay önce

iPhone MP3 Dönüştürücü Nasıl Yapılıyor

iPhone MP3 Dönüştürücü Nasıl Yapılıyor daimi olarak değişen ve gelişen dijital dünyada internet sitelerine ve internet ile alakalı ayrımlı alanlara kullanıcıların…

7 ay önce

iPhone Garantiden Değiştirme Yolları

iPhone Garantiden Değiştirme Yolları son zamanların gözde telefonu iPhone kullanıcıları  tarafından oldukça ilgi duyulan ve talep gören bir üründür. Oldukça kaliteli…

7 ay önce